Pěvecký sbor GAUDIUM

Smíšený pěvecký sbor Gaudium

je sborem Základní umělecké školy Kladno, Moskevská. V současné době navštěvuje tento komorní, neprofesionální sbor 23 členů.

Věkové i profesní složení sboru je velmi pestré (členové jsou ve věkovém rozmezí od 14 do 59 let, vedle studentů školy, sbor navštěvují její bývalí žáci absolvující především pěvecký obor, dále pak dospělí nejrůznějších profesí - zdravotní sestry, sekretářky, učitelé, manageři apod. s potřebnými hudebními a pěveckými předpoklady a zájmem o sborový zpěv). V kmenovém repertoáru sboru Gaudia najdeme nejen skladby nejrůznějších stylů (od renesance, klasicismu, romantismu až po hudbu současných skladatelů), ale i žánrů (vedle hudby vážné jsou to skladby folklórní, jazzové, úpravy písní Jaroslava Ježka, anglické písně, spirituály a jiné ). Historie založení sboru sahá do r. 1957, kdy profesorka Růžena Tomášková, učitelka  bývalé LŠU v Kladně, zakládá ženský sbor.

V roce 1990 se vedení sboru ujal její syn, Pavel Tomáško. Sbor se mění ve smíšený, což umožňuje obohacení ve výběru repertoáru i v celkové barevnosti zvuku sboru.
Současným sbormistrem je od r. 2007 paní Mgr. Lenka Kubínová, bývalá žákyně zakladatelky sboru profesorky R. Tomáškové, absolventka PFUK v Praze oboru Hudební výchova - sbormistrovství. Sbor pravidelně vystupuje na akcích školy, pořádá koncerty v Kladně a okolí. Zúčastnil se adventních koncertů pořádaných Středočeským krajem v chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře, má za sebou sedm zájezdů do Francie ( partnerské město Vitry ), koncertní zájezd do Brém a Meinzu.

Název sboru Gaudium, což znamená v překladu radost, přesně charakterizuje vztah členů k hudbě, společnému zpívání a vzájemného setkávání.

Smíšený pěvecký sbor Gaudium přijímá do svých řad nové členy se zájmem o sborový zpěv.

Akutní zájem je především o mužské hlasy! Předpokladem je zdravý hlas, hudební a pěvecké předpoklady. Zkušenosti se sborovým či sólovým zpěvem, znalost notopisu a hra na hudební nástroj jsou vítány.

Pravidelné zkoušky: úterý 18.45 – 20.45 hod. v sále ZUŠ, Kladno Moskevská 2929.

Více informací:

Mgr. Lenka Kubínová, email: kubinova@zus2kladno.cz

Základní umělecká škola Kladno, Moskevská

Moskevská 2929, 272 04 Kladno

email : hudebka@zus2kladno.cz

web: www.zus2kladno.cz

Mezinárodní spolupráce

Před více než 20 lety byla započata hudební výměnná spolupráce mezi Základní uměleckou školou Kladno a Hudební Uměleckou Asociací ve francouzském Vitry sur Seine. Během této doby se na hudebních výměnách podílela celá řada českých a francouzských hudebníků, kteří nejenom reprezentovali školu, své město, ale také výrazně přispěli ke sblížení mezi oběma národy v myšlence míru. Vzájemné muzicírování, výměna notového materiálu, společně strávené chvíle, to vše přispělo k navázání dlouhodobých přátelských vztahů a radosti z lidského kontaktu. Po dlouhé pětileté odmlce byla v r. 2010 znovu obnovena spolupráce mezi oběma stranami za spoluúčasti obou Základních uměleckých škol na Kladně.  Hlavní impuls vzešel z řad nadšených členů smíšeného pěveckého sboru Gaudium naší školy pod vedením Mgr. Lenky Kubínové a jejich odhodlání samofinancování dopravy a následné reciproce. Pro zpestření programu se výměnného pobytu zůčastnily také akordeonistka Ivana Šafarčíková, kytaristka Tereza Červená a klavíristka Eliška Havlová.  V období od 16. – 21.října  roku 2010 město Vitry  sur Seine navštívila skupina 27 zpěváků a hudebníků ze Základní umělecké školy, Kladno, Moskevská a 5 hudebníků ze Základní umělecké školy Kladno, 5.května. Za finanční podpory Výměnného výboru ve Vitry a nadšeného přístupu prezidentky Hudební Umělecké asociace Yolande Blavet  byl připraven pro české účastníky pestrý a nabitý program, který byl zakončen  koncertem konaným dne 20. 10. 2010 na radnici ve Vitry sur Seine  s účastí starosty města  a prezidenta Výměnného výboru pana Alaina Audouberta .

V rámci reciproce ve dnech 10. – 15. 4. 2011 do Kladna přijelo 26 hudebníků a zpěváků. Na dvou koncertech předvedli svá vystoupení: Vokální skupina Mélodia, dirigovaná Yolande Blavet, kytarový soubor Guitar Consort  dirigovaný Laurentem Legrand a skupina zobcových fléten dirigovaná Denisem Chevrier.

Do budoucna by se následná výměna měla s velkou pravděpodobností uskutečnit v roce 2013 /2014.

Písně z CD - "Pro radost", nahraného v roce 2017

1 - Dmitry Bortniansky: Tebe poem 2:30
2 - Mary Lynn Lightfoot: Pie Jesu 2:33
3 - česká lidová, arr. Zdeněk Lukáš: Už ho vedou Martina 1:21
4 - moravská lidová, arr. Petr Řezníček: Pred muzikú 2:32
5 - česká lidová, arr. Miroslav Raichl: Šla Nanynka do zelí 2:20
6 - Osvaldo Farres, James Davis: Perhaps 2:26
7 - The Beach Boys: Barbara Ann 1:56
8 - The Beach Boys: I Get Around 2:14
9 - Jaroslav Ježek, arr. Miroslav Raichl: V domě straší duch 2:25
10 - Jaroslav Ježek, arr. Václav Pokorný: David a Goliáš 1:11
11 - John Rutter: For the Beauty ot the Earth 3:26

Gaudium - Závěrečný koncert - 31.5.2017

Středočeská vědecká knihovna Kladno - program ke stažení -

Aktuality:

Vánoční hudební besídka

se uskuteční ve středu 13. 12. 2017 od 17 hodin v sále ZUŠ. Program ke shlédnutí ZDE.

10.12.2017

NOVÉ FOTOGRAFIE

Fotografie z VÝROČNÍHO KONCERTU 19.10.2017 naleznete ve fotogalerii a na rajce.net

04.11.2017